1. Demirci Sempozyumu 12 Ekim’de


Manisa Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Demirci Meslek Yüksekokulu tarafından gerçekleştirilecek olan “Uluslararası 1. Demirci Sempozyumu” 12-14 Ekim 2017 tarihleri arasında olacak.
Sempozyuma Celal Bayar Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Ege Bölgesi Üniversitelerinden akademisyenler katılarak sunum yapacak.
Demirci, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde bulunan Manisa ilinin ilçelerinden birisi. İlçenin merkezi, eski çağlarda Lydia Bölgesi ile Misis Bölgesi arasında doğal sınır olarak kabul edilen Demirci Dağı’nın batı eteklerinde kuruldu. Demirci, birçok farklı zamanda birçok farklı medeniyete de ev sahipliği yaptı. Nüfusu, Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin kurulmasıyla 20 binin üzerine çıktı. Öğrenci sayısının fazlalığı ilçeye hem sosyolojik hem de ekonomik bir katkı sağlıyor. Başlıca geçim kaynakları hayvancılık ve tarım. Tütün, üzüm, kiraz, zeytin ve elma başlıca tarım ürünleri. Bunun dışında, öğrenciler ekonomiyi oldukça olumlu yönde etkiliyor. Ayrıca, dünyaca ünlü halı fabrikalarıyla da ekonomiye büyük katkıda bulunuyor. Son yıllardaki en büyük geçim kaynaklarından birisi de yün cami halısı üretimi. Dünyanın her kıtasında Demirci’de üretilen yün cami halılarına rastlamak mümkün.