Arçelik’in 500 milyon TL’lik elektronik yatırımı hayata geçirildi


Yıllık 3.2 milyon adet televizyon üretim kapasitesine sahip Arçelik’in Çerkezköy’deki yeni yatırımı hayata geçirildi.

Tüketici elektroniği alanında Türkiye’nin son yıllardaki en önemli yatırımlarından birini hayata geçiren Arçelik, 182 bin metrekare alana kurulu yeni tesisinde bin 600 kişiyi istihdam edecek ve tesisin günlük üretim kapasitesi 12 bin, yıllık üretim kapasitesi ise 3,2 milyon adet akıllı televizyon olacak. Arçelik yazar kasa yıllık üretim kapasitesi ise 650 bin adet olacak.

– Levent Çakıroğlu: 5 yılda 4,5 milyar lira yatırım
Koç Topluluğu olarak, ülkenin potansiyeline inanarak ve kalkınmayı hızlandıracak hamleleri kararlılıkla gerçekleştirdiklerini belirten CEO Levent Çakıroğlu; “Son 5 yılda yapmış olduğumuz 35 milyar TL’lik yatırım bunun somut bir göstergesidir. Çerkezköy fabrikamız da bu inancımızın ve Arçelik’e güvenimizin yansımasıdır. 500 milyon TL yatırımla hayata geçirdiğimiz akıllı fabrikamız, sürdürülebilir büyüme ve dijital dönüşüm yolculuğumuzun önemli bir kilometre taşı olacak.” diye konuştu.
Sekiz ülkede 20 üretim tesisi ve 12 markasıyla 145 ülkeye ihracat yapan Arçelik’in Avrupa beyaz eşya pazarının 3’üncü büyük oyuncusu olduğunun altını çizen Levent Çakıroğlu, markanın son 5 yılda gerçekleştirdiği 4,5 milyar lira yatırımla, dışa bağımlı kalmadan teknoloji geliştirmeye, yetkinliklerini artırmaya odaklandığını kaydetti.
İki milyar dolara yaklaşan ihracatı ve ağırlıklı olarak dış pazarlardan sağladığı satış gelirleriyle şirketin, ülkenin ödemeler dengesine son beş yılda 2,5 milyar dolarlık pozitif katkı sağladığını vurgulayan Çakıroğlu, şunları söyledi:“500 milyon lira yatırımla hayata geçirdiğimiz akıllı fabrikamız, sürdürülebilir büyüme ve dijital dönüşüm yolculuğumuzun önemli bir kilometre taşı olacak. Dünya standartlarındaki fabrikamızla, üretimimizin yüzde 65’ini, 48 farklı ülkeye ihraç edeceğiz. Tüketici elektroniği sektöründe, ülkemizde son yıllarda yapılan en büyük yatırım olan fabrikamızı, bu önemli hedefler açısından son derece kıymetli görüyorum.”