FESPA Eurasia 2019 çok yoğun ilgi gördü


5-8 Aralık’ta İFM’de (İstanbul Fuar Merkezi) “FESPA Eurasia ile Potansiyelini Keşfet” sloganıyla gerçekleştirilen FESPA Eurasia 2019’a 10 binin üzerinde ziyaretçi geldi.

FESPA Eurasia 2019, 5-8 Aralık’ta İFM’de (İstanbul Fuar Merkezi) “FESPA Eurasia ile Potansiyelini Keşfet” sloganıyla gerçekleştirildi. 10.477 ziyaretçi çeken fuara gösterilen yoğun ilgi, sektör için oldukça verimli bir fuar ortamının oluşmasına olanak tanıdı.
50 yılın üzerinde fuarcılık deneyimiyle “Amaç için Kazanç” felsefesine sahip federasyon FESPA’nın ve sektörün Türkiye’deki tek temsilcisi, federasyon üyesi olan ARED’in ortaklığıyla 2013 yılından beri gerçekleştirilen, 5-8 Aralık 2019’da uluslararası unvanıyla İFM’de düzenlendi.
4 gün süren fuar boyunca ziyaretçiler; geniş format dijital baskı, serigrafi baskı, ticari baskı, tekstil baskı, konfeksiyon süsleme ve endüstriyel reklama dair en son ürün ve trendleri inceleme fırsatını yakaladılar.
FESPA Eurasia 2019’un açılış konuşması, ARED Başkanı Ahmet Özdemirel ve FESPA Başkanı Christian Duyckaerts tarafından yapıldı. Kurdele kesimi öncesinde açılış konuşmasını yapmak üzere ziyaretçilere ve katılımcılara seslenen ARED Başkanı Ahmet Özdemirel, FESPA ve ARED ortaklığıyla gerçekleşen FESPA Eurasia Fuarı’nın hacminin ve kapsamının her yıl artarak genişlemesine değindi. FESPA Eurasia’nın Türk baskı ve endüstriyel reklamcılık sektörüne dünyadaki son gelişmeleri takip etme fırsatı sunduğunu dile getiren Ahmet Özdemirel, fuarın yerli katılımcı firmalara da bölge ülkelere açılma ve uluslararası yeni müşteriler bulma imkânı tanıdığından bahsetti. Konuşmasına, İstanbul Ticaret Odası 30 No’lu Bilgi, İletişim ve Medya Meslek Komitesi’nin başlattığı Endüstriyel Reklam Ürünleri Sektörü Araştırma Raporu’na ARED’in sektörel bilgi ve birikimiyle destek verdiğini vurgulayarak devam eden Özdemirel, rapor sayesinde sektörün artık rakamlarla tanımlanabildiğini vurguladı. Konuşmasında ihracatı arttırma hedefinin altını çizen Özdemirel, FESPA Eurasia katılımcı ve ziyaretçilerinin, Worldef iş birliği ile gerçekleştirilen E-İhracat Seminerleri sayesinde uzmanlar tarafından bilgilendirileceği ve yönlendirileceğine dikkat çekti. Son olarak bu yıl Birol Fedai onuruna düzenlenen 5. ARED Ödülleri’nin En İyi Endüstriyel Reklam ve DenizBank Gelecek Vadeden Tasarımcı olmak üzere iki kategoride gerçekleştiğini belirten, katılımcı ve ziyaretçileri oylamaya katılmaya davet eden ve genç tasarımcılara yönelik kategori sponsorluğu için DenizBank’a teşekkür eden Özdemirel sözlerini, “Fuarımızın başarıyla gerçekleşeceği inancımla, fuarımızı gerek katılımcı, gerek ziyaretçi olarak destekleyen ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, tüm konuklarımıza saygılarımı sunuyorum.” cümlesiyle tamamlayarak konuşmasını sonlandırdı.
Ardından sözü alan FESPA Başkanı Christian Duyckaerts, Avrasya bölgesinden gelen bütün ziyaretçi ve fuar katılımcıları ile fuarın ana sponsoru olan Mimaki’ye teşekkür etti. Duyckaerts’in “Baskı sektörünü geliştirmek için FESPA olarak bizler Avrasya bölgesindeki baskı ve endüstriyel reklam uzmanlarını desteklemeye devam edeceğiz.” cümleleriyle konuşmasını sonlandırmasının ardından ARED Yönetim Kurulu, FESPA Yönetim Kurulu’na hediyesini takdim etti. Ardından FESPA Yönetim Kurulu Başkanı Christian Duyckaerts, Başkan Yardımcısı Christophe Aussenac ve Yönetim Kurulu Üyeleri Anders Nilsson, Enrico Steijn, György Kovács, Lascelle Barrow, Olav Skilbred, Thomas Struckmeier, Daniel Sunderland, CEO Neil Felton ve ARED Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla fuar alanındaki stantlar gezildi.

– ARED – Club FESPA standı sektör temsilcilerinin uğrak noktası oldu
19 yıllık birikimi bulunan ARED’in ilk günden bu yana kurduğu güçlü sektörel bağlar ve eğitim kurumlarına verdiği destekle geliştirdiği ilişkiler sayesinde ARED – Club FESPA standı sektör temsilcileri için bir araya gelme şansını edindikleri bir uğrak noktası haline geldi. Fuarı ziyaret eden, geleceğin sektör temsilcisi olacak öğrencilerin sektörü birebir gözlemleme ve yeni, çeşitli uygulamaları inceleme imkanına ulaştığı FESPA Eurasia 2019’da ARED – Club FESPA standı, iş birliğindeki okulların da uğradığı, çeşitli oda ve derneklerin tanışma imkanı bulduğu hareketli bir alan oldu.
Yıl boyunca ARED faaliyetlerine destek ve katkı sağlayan kişi ve firmalara teşekkür belgeleri ve plaketleri takdim edildi.
FESPA Eurasia Fuarı için gelenekselleşen Katılımcı Partisi, Choppers Point’te düzenlendi ve FESPA – ARED ekipleri fuar katılımcılarını ağırladılar. Açılış konuşmasını FESPA Eurasia Satış Müdürü Betül Binici ve FESPA Fuarlar Grup Satış Müdürü Michael Ryan yaptı. FESPA Fuarlar Grup Satış Müdürü Michael Ryan: “FESPA Eurasia’nın başarısı her yıl katlanarak devam ediyor. Desteğiniz için çok teşekkür ederiz, FESPA için inanılmaz bir yıl oldu, fuarımızı sizin katkılarınızla gerçekleştiriyoruz, hepinize destekleriniz için çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

– 5. ARED Ödülleri’nin kazananları belli oldu
FESPA Eurasia 2019 Fuarı’nın üçüncü günü, 7 Aralık’ta fuarın kapanış saatine kadar kullanılan oylar sonucunda bu yıl ARED’in V. ve VI. Dönem Başkanı Birol Fedai onuruna düzenlenen 5. ARED Ödülleri’nin kazananları belirlendi.
Yarışma 5. yılında, “En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü” ve “DenizBank Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü” olmak üzere iki kategoride gerçekleştirildi. En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü kategorisine 14 firmadan toplam 24 uygulama ile başvuru yapılırken Denizbank sponsorluğunda gerçekleştirilen Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü kategorisine ise 18 öğrenciden toplam 26 tasarım ile başvuruda bulunuldu.
Her iki kategori için de alınan başvurular arasından finale kalan üç projede; “En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü” kategorisinin finale kalan üç başvurusu; Kumsmall, Çekok Gıda ve THY için yapılmış pro¬jeler olarak belirlendi. “DenizBank Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü” kategorisinin finalistleri ise Denizbank için tasarladığı ATM kabini ile Mehmet Akif Kulaksız, Denizbank için tasarladı¬ğı fuar standı ile Fatih Orhan ve Denizbank için tasarladığı ATM kabini ile Mehmet Akif Kulaksız oldu.
Her iki kategoride belirlenmiş üçer finalistin projeleri, fuar alanında bulunan oylama alanında sergilendi ve fuar katılımcıları ile ziyaretçileri üç gün boyunca beğendikleri projeleri oyladı. Yarışmanın kazananı 8 Aralık’ta ARED-Club FESPA standında gerçekleştirilen törende açıklandı.
Jüri oylaması sonucunda En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü kategorisi Birol Fedai Mansiyon Ödülü’nün kazananı İzmir Büyükşehir Belediyesi oturma bankları projesiyle İzmir’den İzmir Açık Hava Reklam San. ve Tic. Ltd. Şti. olarak belirlenmişti. Denizbank Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü kategorisi Birol Fedai Mansiyon Ödülü’nün kazananı ise Denizbank için tasarladığı totem ile Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nden Fatih Orhan olmuştu. Birer adet 2TB depolama alanına sahip taşınabilir disk kazanan Birol Fedai Mansiyon Ödülü sahiplerinden İzmir Açık Hava Reklam San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin ödülü, Pazarlama Müdürü Yaman Vural’a ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nden Fatih Orhan’ın kendisine, ARED Genel Sekreteri İbrahim Demirseren tarafından takdim edildi.

– FESPA Eurasia 2020 3 – 6 Aralık tarihlerinde yine İFM’de gerçekleştirilecek.
Geniş format dijital baskı, serigrafi baskı, tekstil baskı ve endüstriyel reklama dair yeni ürünler ve teknolojilerin sergileneceği FESPA Eurasia, 2020 yılında da uluslararası olarak gerçekleştirilecek ve sektörü bir araya getirecek.