Türk Yapı sektörü ‘Dubai Big 5 Show’a çıkartma yaptı


Yapı sektörünün Ortadoğu’daki en büyük buluşma noktası haline gelen Dubai BIG 5 Show, 26 – 29 Kasım 2017 tarihleri arasında 38. kez gerçekleşti. Türkiye’nin de içinde bulunduğu ve 240 firma ile en yüksek ulusal katılımlardan birini gerçekleştirdiği Dubai BIG 5 Show’a 64 ülkeden 2.600 katılımcı ve 140 ülkeden 65.000 ziyaretçi katıldı.
Orta Doğu’nun en büyük yapı fuarı Dubai BIG 5 Show, 26 – 29 Kasım 2017’de dünyanın dört bir yanından gelen sektör profesyonellerini, uzmanları ve uluslararası firma yetkililerini 38. kez en son teknoloji ürün ve hizmetlerle buluşturdu. 26 Kasım’daki açılışı Dubai Sivil Havacılık Kurumu Başkanı ve “Emirates Group” Başkan ve CEO’su Şeyh Ahmet bin Said el-Maktum tarafından yapılan Dubai BIG 5 Show, 64 ülkeden gelen 2.600’den fazla katılımcı firmayı dev bir organizasyonla bir araya getirdi. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hükümeti tarafından sürdürülmekte olan “Dubai Planı 2021” ve “BAE Vizyonu 2021” eylem planlarını destekleyecek şekilde organize edilen BIG 5 Show, bu yıl ayrıca ilk kez düzenlenen Dubai BIG 5 Solar organizasyonuyla eş zamanlı olarak gerçekleşti. Körfez ülkelerinin en önemli fuar alanlarının başında gelen Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde düzenlenen bu dev organizasyonda 2017 yılında 64 farklı ülkeden 2.600 katılımcı yer alırken, fuarın 140 farklı ülkeden gelen 65.000 ziyaretçi yeni iş fırsatları için bir araya geldi. Geçen sene olduğu gibi bu sene de sayısız konferans, seminer ve CPD-sertifikalı atölye etkinliklerinin gerçekleştiği Dubai BIG 5 Show ile katılımcı ve ziyaretçiler sektör hakkında bilgilerini arttırmanın yanı sıra deneyimlerini paylaşma ve yeni bağlantılar kurma imkânı buldu.

– 240 Türk firmasından ulusal katılım gerçekleşti
Türkiye’nin 240 firma ile fuardaki en yüksek ulusal katılımlardan birini gerçekleştirdiği Dubai BIG 5 Show Fuarının geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine bu yıl da Platin Sponsorluğunu, fuarın Türkiye Temsilcisi Expotim üstlendi. Ekonomi Bakanlığı’nın Prestijli Fuarlar listesinde yer alan Dubai BIG 5 Show’da yaklaşık 5 bin m2 stant alanı ile bugüne kadar gerçekleşen en büyük Türk milli katılımını sağlayan Expotim ve Ladin Grubu İcra Kurulu Üyesi Çağatay Erşahin; “Orta Doğu yapı ve yapı malzemeleri sektörünün tartışmasız en büyük ve en iyi etkinliği olan Dubai BIG 5 Show’a 240 firma ile katılmış olup, yaptığımız çalışmalar neticesinde çok iyi geri dönüşler almaktayız” dedi. Fuarda Türk firmaları için çalışmalar yapan Expotim; fuarın en büyük sponsorluğu olan platin sponsorluğunu üstlenerek, burada ziyaretçilerin yaka bağından, tüm fuar alanı reklam panolarına kadar her yerde ‘Turkey, Discover The Potential’ sloganı ile Türkiye’nin tanıtımını yapmakta ve Orta Doğu’da yapılan reklam ve B2B çalışmaları ile uluslararası ziyaretçileri Türk stantlarına çekerek, Türk firmalarına önemli iş fırsatları sağladı. 2018 yılında gerçekleşecek olan fuarın başarısını şimdiden görmekte olduklarını belirten Çağatay Erşahin, “Dubai BIG 5 Fuarının prestiji sayesinde, 2018 yılı çalışmalarını henüz 2017 organizasyonu gerçekleşmeden başlatmış bulunmaktayız, çünkü fuara çok yoğun bir ilgi söz konusu. Fuar sırasında ise; katılımcı firmaların yarısından fazlası, 2018 için yerlerini ayırttılar. Bu da; gelecek sene için, 2017 yılındaki 240 firma sayısının üstüne çıkacağımıza dair olumlu bir sinyal olmaktadır” dedi.
Türk firmaları fuarda yapı, yapı malzemeleri, inşaat, panel, mermer, kauçuk ürünler, hazır beton elemanları, prefabrik ve ısıtma soğutma-havalandırma gibi yapı sektörünün tüm alanlarındaki ürünleriyle dikkat çektiler.