Tofaş ABD’ye en çok ihracat yapan Türk şirketi oldu


Bursa’da geliştirilerek üretilen Fiat Doblo’nun Ram markalı versiyonunu ProMaster City ismiyle ABD’ye ihraç eden Tofaş, 2016 yılında ABD’ye en çok ihracat yapan Türk şirketi oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye otomotiv sektörünün önde gelen şirketlerinden Tofaş, üretim ve ihracatta yaptığı hamlelerle ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunmayı sürdürüyor. Geçen yıl 3,2 milyar dolar toplam ihracata ulaşan ve 1 milyar dolar dış ticaret fazlası yaratan Tofaş, 2016 yılında Türkiye’den ABD’ye en çok ihracat yapan şirket unvanını kazandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tofaş Üst Yöneticisi (CEO) Cengiz Eroldu, “Tofaş olarak geçen yıl ABD’ye 20 bine yakın Ram ProMaster City ihraç ettik. Bu rakam, Tofaş’ın toplam ihracatının yüzde 7’sini oluşturuyor. ABD’ye olan ihracatımız 275 milyon dolarla Türkiye’nin, ABD’ye yaptığı toplam ihracatının yüzde 4,2’sini oluşturarak ilk sırada yer aldı.” dedi. Eroldu, Doblo’nun pazara sunulduğu 2000 yılından bugüne, birçok kez ihracat şampiyonu olduğunu anımsatarak, “Doblo, Tofaş’ın en çok satan modelleri arasındaki yerini hep korudu. Türkiye’nin küresel ticari araç üretim üssü haline gelmesinde kilit rol üstlenen Doblo’yu, 2014 yılının son çeyreğinde Ram Promaster City markası ile ABD ve Kanada’ya ihraç etmeye başladık. İlk kez Amerika’ya gerçekleşen bu ihracatımız Tofaş tarihi için de bir mihenk taşıdır.” ifadelerini kullandı.