Karsan ‘Jest’i yeniledi; ‘Jest+’


Kuruluşunun 50. yılını geride bırakan ve Bursa’da yer alan iki fabrikasında çağın mobilite ihtiyaçlarına uygun modern toplu taşıma ve ticari araç üretimi gerçekleştiren Karsan, ürün yelpazesinin amiral gemisi konumundaki Jest’i yeniledi.
Tamamen yeni bir model olarak şehir içi toplu ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan Jest’i ilk kez 2013 yılında piyasaya çıkaran Karsan, 4 yıl aradan sonra Jest+ ile Jest modelinin başarılı özelliklerini devam ettiriyor. 4 yılda 5 bin adeti aşan bir üretim ve satış miktarını yakalayan Jest’in, sürücü ve yolcular tarafından beğeniyle karşılanan özellikleri sürdürülürken, siyah zeminli far grubu ve radyatör ızgarası, Karsan Jest+’ya fabrika üretiminden itibaren adapte ediliyor. Geçtiğimiz yıl devreye alınan yeni şanzıman sistemi sayesinde tırmanma kabiliyeti %15 artırılan Jest+’nın, tıpkı Jest’te olduğu gibi Euro 5 normlarını karşılayan ve AdBlue katkısına gereksinim duymadan bu normları yakalayabilen, düşük yakıt tüketimine sahip FPT motoru mevcut. Yeni geliştirilen arka aks sayesinde, aks taşıma kapasitesi 2300 kg’den 2500 kg’ye çıkarılan Jest+’nın arka bölümünde artık bağımsız süspansiyon sistemine yer veriliyor. Viraj denge kolları sayesinde virajlarda gövde salınımı düşürülerek yol tutuşu artırılan Jest+, İngiltere’de 500 bin km’lik ağır yol şartları testinden başarıyla ayrılmasıyla da ön plana çıkıyor. Öte yandan Hexagon tarafından da Karsan Jest+’nın arka aks sistemi, 3 milyon kilometre testini de başarıyla tamamladı.
Bununla beraber, Karsan Jest+ ile kapı sistemi revize edildi ve daha dayanıklı ve daha geniş bir sistem kullanılarak yüksek performanslı bir çalışma prensibi elde edildi. Ayrıca yeni otobüs tipi engelli rampası sayesinde engelli, çocuk ve yaşlı yolcuların iniş-binişleri önemli ölçüde kolaylaştırıldı. İç mekanda daha dayanıklı sünger yapısına ve yeni kumaş desenlerine sahip koltuklara yer verilirken, sürücünün arkasındaki koltuklar da artık aracın ön bölümüne bakıyor.