Dr. Yüksel Malkoç: Konutların küresel elektrik tüketimindeki payı yüzde 50’yi geçti


Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) tarafından düzenlenen Ulusal Çatı ve Cephe Konferansı’nda “Enerji Etkin, Ekolojik Çatı ve Cephe Sistemleri” ele alındı.

Konferansın açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Dr.Yüksel Malkoç, bina sektörünün dünya genelinde nihai enerji tüketimindeki payının yüzde 30’u, küresel elektrik tüketimindeki payının ise yüzde 50’yi geçtiğini, küresel karbon emisyonlarının üçte birinden de bina sektörünün sorumlu olduğunu söyledi.

– Daha yaşanabilir dünya için verimli enerji
ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Adil Baştanoğlu, çatı ve cephelerde çevreye duyarlı, verimlilik sağlayan, ekolojiyi gözeten teknoloji ve uygulamaların yaygınlaştığını belirterek, “Daha yaşanabilir bir dünya için enerjinin verimli kullanılması ve ekolojiyi gözeten uygulamaların gerekliliğini artık herkes kabul ediyor. Çatı ve cephe sektörü, bu konuda örnek olacak teknoloji ve tasarımları hayata geçiriyor” diye konuştu.

– Doğalgaz gibi güneş enerjisi yaygınlaşmalı
ÇATIDER Yönetim Kurulu Üyesi M. Nazım Yavuz, Almanya’da kurulu solar (güneş enerjisi) gücün yüzde 30’unun endüstriyel çatılarda olduğunu, Türkiye’de ise bu oranın henüz yüzde 1-2 seviyesinde olduğunu belirterek, “Bir güneş ülkesi olan Türkiye’nin bu potansiyeli iyi kullanması gerekiyor. Doğalgaz bağlatır gibi binalara solar sistem yapılmalı” diye konuştu.

– Hasarları değil riskleri yönetelim
İTÜ Uzay ve Uçak Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Çatı ve Dış Cepheler İçin Bir Tehdit: Sıra Dışı Hava Olayları” başlıklı konuşmasında son yıllarda dolu, fırtına gibi sıra dışı hava olaylarının daha sık göründüğünü, yapıların bu değişime uyumlu olması gerektiğini belirterek, “Hasarları değil, riskleri yönetelim” dedi.