3. Türk İş Güvenliği ve Sağlığı Fuarı 6 Mayıs’ta başlayacak


3. Türk İş Güvenliği ve Sağlığı Fuarı, TOS+H Expo, 6-9 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek.

Messe Düsseldorf GmbH ve yerel ortağı Tezulaş Fuar’ın yakın işbirliği sonucu 6 – 9 Mayıs 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan ‘3. Türk İş Güvenliği ve Sağlığı Fuarı TOS+H Expo’, T.C Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından organize edilen IX. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi ile eşzamanlı olarak gerçekleşecek.
6 – 9 Mayıs 2018 tarihleri arasında İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan fuarın gündemi kişisel korunma önlemleri, işyeri güvenliği ve iş yerinde sağlık konuları şeklinde olacak. İşyeri güvenliği ve işyerinde sağlık konularında Türkiye ve komşu ülkeler için en önemli sektörel iletişim platformunu oluşturan ve şimdiye dek iki kez başarıyla gerçekleştirilmiş olan TOS+H Expo (Türk İş Güvenliği ve Sağlığı Fuarı), 2014 ve 2016 yıllarında olduğu gibi, T.C Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından aynı mekanda, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek IX. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi ile desteklenecek. Sözkonusu iki etkinlik birlikte sektörel pazarın tamamını kapsayarak Türkiye ve komşu ülkelerdeki işletmelerde ortak iş güvenliği standartlarının uygulanmasına ve bir korunma politikası oluşturulması açısından itici güç oluşturacak.
Türkiye genelinde işletmelerde daha nitelikli bir çalışma ortamı oluşturulması ve bunun ortak kıstaslar uygulanarak ölçülebilir hale getirilmesi, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının belirgin şekilde azaltılması 2013 yılında Düsseldorf’ta düzenlenen Alman-Türk İş Güvenliği Diyaloğu’nun başlangıç noktasını oluşturuyordu. Kişisel korunma, işyeri güvenliği ve işyerinde sağlık konularında dünyanın en büyük uluslararası ihtisas forumu olan A+A İhtisas Fuarı ve Kongresi’ne Türkiye o yıl partner ülke olarak katılmıştı. Türkiye 20 milyonu aşkın sigortalı iş gücü ile kişisel koruyucu donanımlar açısından yüksek bir kullanıcı potansiyeline sahip bulunuyor ve koruyucu donanım üreticileri için cazip bir pazar niteliği taşıyor.
Pazardaki gelişmeler ve dünya genelinde iş güvenliği ve işyerinde sağlık konularına yönelik ilginin giderek artmakta olması sonucunda 2014 yılında, T.C Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliği ile ilk kez TOS+H Expo etkinliği gerçekleştirildi. Türk İş sağlığı ve Güvenliği Fuarı o tarihten beri, yerel fuar organizatörü Tezulaş Fuar’ın da desteğiyle Messe Düsseldorf tarafından organize ediliyor.
2016 yılında TOS+H Expo kapsamında 17 ülkeden 100 katılımcı firma temsil edildi ve fuarı 5 bini aşkın ihtisas ziyaretçisi gezdi. Türk İş Güvenliği ve Sağlığı Fuarı, Düsseldorf’taki A+A (Kişisel Korunma, İşyeri Güvenliği ve İşyerinde Sağlık Uluslararası Fuarı), Beijing’teki COS+H (China International Safety + Health Exhibition), Yeni Delhi’deki INOS+H (Indian Occupational Safety + Health Exhibition) ve Singapur’da düzenlenmekte olan OS+H Asia (Occupational Safety + Health Exhibition for Asia) ile birlikte Messe Düsseldorf’un işyerinde korunma önlemleri ve işyeri güvenliği konularındaki uluslararası portföyünü oluşturuyor.