Hidroelektrik enerji sektörü temsilcileri Aralık ayında Ankara’da


Türkiye’nin toplam elektrik kurulu gücünün üçte birini oluşturan hidroelektrik enerji sektörünün temsilcileri bu yıl ilk kez düzenlenecek Türkiye Barajları ve Hidroelektrik Santralleri Zirvesi’nde buluşacak.

160 milyon megavatsaat enerji üretebilecek potansiyeli bulunan hidroelektrik enerji sektörünün temsilcileri ilk kez bu yıl gerçekleştirilecek olan Türkiye Barajları ve Hidroelektrik Santralleri Zirvesi’nde, Ankara’da buluşacak. Hidroelektrik Santralları Sanayi İş İnsanları Derneği (HESİAD) tarafından düzenlenen Zirve, 3-4 Aralık 2024 tarihlerinde Ankara Divan Otel’de hayata geçirilecek. Zirve’de kurulu gücüyle 160 milyon megavatsaat enerji üretebilecek potansiyeli bulunan hidrolik enerjinin gelecek vizyonunun tartışılması planlanıyor.

Zirve’de, HESİAD üye şirketleri, HES sektörü tedarikçileri ve kamu iştirakleri bir araya gelecek. Türkiye genelinde yenilenebilir enerji üretimi geçekleştiren ve üreten HES yatırımcıları, işletme firmaları, proje ve mühendislik firmaları ile inşaat sektörüne yönelik üretim yapan sanayicilerin katılacağı Zirve’de sektörün gündemindeki yatırımlar ile suyu en verimli şekilde kullanmaya yönelik rehabilitasyon ve optimizasyon çalışmaları masaya yatırılacak.

-Elvan Tuğsuz Güven: Dünyada hidroelektrik kurulu gücünde ilk 10 ülke arasındayız

Yenilenebilir enerjinin küresel genişlemesine vurgu yapan Hidroelektrik Santralları Sanayi İş İnsanları Derneği (HESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Elvan Tuğsuz Güven, “Hidroelektrik enerji, şu anda dünya elektriğinin yüzde 15’ten fazlasını sağlıyor. Türkiye, hidroelektrik kurulu gücünde dünya genelinde ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Ülkemizin enerji üretiminde, hidrolik enerji, yenilenebilir enerji kaynakları içinde ilk sırada bulunuyor. Yıllık 160 milyon megavat saat elde edecek kurulu güç potansiyelimiz mevcut. Türkiye Barajları ve Hidroelektrik Santralleri Zirvesi’nde sektörün bugünü ve geleceği için bu potansiyeli ortaya çıkaracak adımların tartışılması planlanıyor. Zirve’de, diğer enerji kaynaklarıyla entegre hibrit santraller, santral verimliliklerini artırmak için gerekli yenilikçi teknolojiler, rehabilitasyon ihtiyaçları ve dijitalleşme de gündeme gelecek” diye konuştu.

HESİAD Başkanı, ülkemizin hidrolik enerjideki tecrübesi ve sahip olduğu güçlü inşaat sektörüyle yurt dışında bu alanda bekleyen fırsatların bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Türkiye Barajları ve Hidroelektrik Santralleri Zirvesi’nin önemli başlıklardan birini oluşturacağına da dikkat çekti.