Kocaeli’de ‘İstiklalden İstikbale Özel Sergisi” 18 Mart’ta açılacak


Küresel Ana Haber

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109. Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında“ İstiklalden İstikbale Özel Sergisi ”ni açacak. Sözkonusu sergi 18 Mart Pazartesi günü saat 14:30’da, Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projesi olan ve geçtiğimiz haftalarda açılışı gerçekleştirilen Seka Sanat İhtisas Merkezi’nde açılacak. 

Tüm vatandaşların davetli olduğu ‘İstiklalden İstikbale Sergisi’nde Çanakkale Savaşları, Kurtuluş Savaşı, İstiklâl Marşımız ve milli şair Mehmet Akif Ersoy’u anlatan çeşitli obje, eşya, kitap ve belgeler yer alacak. Sergide Çanakkale Savaşları dönemine ait haritalar, planlar, gazete ve dergiler ile askerlerin kullandığı matara ve dürbün gibi objelerin yanı sıra İstiklâl Marşının farklı beste kayıtları taş plaklar, orijinal beste kapakları, yayınlar, meclis kayıtları, İstiklâl Marşı’nın farklı tarihli baskıları, ipek mendiller, kitaplar, dergiler ve fotoğraflar da yer alacak.

– Sergiye özel belgesel

Sergi için çekilen “İstiklalden İstikbale Mehmet Akif” belgesel filmi, özel bir alanda ilk kez seyircisi ile buluşacak. Ayrıca Çanakkale Savaşı’nı, Kurtuluş mücadelesini ve Mehmet Akif Ersoy’u anlatan gençler için hazırlanan kitap da sergi ziyaretçilerine hediye edilecek.

Mayıs ayı sonuna kadar açık olacak sergi çok sayıda etkinliğe de ev sahipliği yapacak. Geleneksel sanatlar eğitmenleri tarafından hazırlanan Mehmet Akif ve şiirleri, Türk Bayrağı, İstiklal Marşı, şehitlik temalı 40 eser ziyaretçilerle buluşacak. Görsel Sanatlar eğitmenleri ve öğrencileri 10 eser sergileyecek.

İstiklalden İstikbale sergisinde Moda Akademisi de eserleriyle yer alacak.  Dönemin asker kıyafetlerinin sergileneceği alanda, yakalarına M.Akif in şiirlerinin nakış olarak işlendiği kadın kıyafetleri de görülebilecek. Komeksepeti ise Akif’in kullandığı eşyaları ve bazı şiirlerinin işlendiği ürünleri alanda sergileyecek.

Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerinin Kandıra Bezi üzerine işlendiği 200 adet mendil ziyaretçilere hediye edilecek. 18 Mart tarihinde açılacak olan sergi 31 Mayısa kadar açık kalacak.