Kocaeli’de çocuklar yine 23 Nisan’da Ormanya’da eğlenecekler


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında bu yıl da “Bi Dünya Eğlence”yi Ormanya’da düzenleyecek. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 23 Nisan’da Ormanya’da doğa ve çevre bilincine yönelik atölyeler kuracak, konser ve eğlenceler ile çocukların 23 Nisan Bayramı’na neşe katacak. 22-23 Nisan tarihlerinde Ormanya’da yapılacak etkinliklerde iki gün boyunca yapılacak atölye etkinliklerin yanı sıra konser ve sahne şovları da gerçekleştirilecek.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısı ile giriş alanından başlayacak olan etkinlikler, Ormanya’nın her köşesinde devam edecek. Alanda çocuklar için el becerileri, doğal lezzetler, deneyim ve sanal gerçekliği içeren 35 atölye, 5 doğada yaşam atölyesi, 11 alan etkinliği yapılacak. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan Konservatuvar, KO-MEK, Bilgievleri, Bilim Merkezi, Ormanya ve Turizm Şube Müdürlüğü birimleri alandaki atölye ve sahne etkinliklerinde görev yapacak. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Antikkapı, Kağıtspor, İtfaiye ile AFAD, AKUT ve Kızılay da birbirinden eğlenceli etkinlikler düzenleyecek.

– Uçurtma yapımından halı dokumaya, izci parkurundan kuruvasan süslemeye…

El becerileri atölyelerinde KOMEK uçurtma yapımı atölyesi kuracak. Bilgievleri; Ahşap, Bilim Merkezi Tohum Topu, Ormanya; Deri Kolye ve Doğada Fotoğraf Çekimi, Konservatuvar; Ebru ve Geleneksel Çocuk Oyunları Atölyesi ile faaliyetlerini gerçekleştirecek. Turizm Şefliği ise Halı Dokuma Alanında çocuklara halı dokuma konusunda pratik bilgiler verecek. İl Milli Eğitim Müdürlüğü de Şakacı Hayvanlar Ritim Atölyesi ile şenliğe katılacak.

Büyükşehir Belediyesi’nin spor kulübü Kağıtspor da Doğada Yaşam Atölyelerinde çocuklara için izci parkuru oluşturacak. Doğal Lezzetler Atölyesinde ise geleceğin aşçıları pişen kuruvasanları süsleyecek.

– Orman Kütüphanesi’nde 4 yazar çocuklarla beraber olacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ayrıca Orman Kütüphanesi de kuracak. Alan etkinlikleri kapsamında faaliyet gösterecek Orman Kütüphanesi’nde çocuklar için 4 yazar buluşması gerçekleştirilecek. Orman Kütüphanesi’ne bu yıl Merve Gülcemal, Lemi Filozof, Sertaç Güngör ve Ayşegül Dede konuk olacaklar. 23 Nisan Salı günü saat 18.00’de sanatçı Melis Fis, çocuklar ve aileleri için konser verecek.

– 23 Nisan’da 23 çocuk ve ailesine ‘karavan kampı’

Ormanya’da kurulacak olan ‘Karavan Kampı’na ise “Ormanın Sesi-Dünyaya Yeşil Bir Mesaj” isimli reels video yarışmasında dereceye giren 23 çocuk katılma hakkı kazanacak. Çocuklar aileleriyle birlikte 2 gece karavan kampında konaklayacak.