KSO Başkanı Zeytinoğlu: KSO seçimden çok daha güçlü olarak çıktı


2 Nisan Pazartesi günü gerçekleşen ve KSO’nun 36 ayrı meslek komitesinde faaliyet gösterecek sanayicilerin belirlendiği Oda Meclisi seçiminde, 36 sandıkta da Ayhan Zeytinoğlu ve ekibinin listesi çıktı.

Kocaeli Sanayi Odası’nda üçüncü dönem başkanlık görevini yapacak olan Ayhan Zeytinoğlu, 36 sandığın tamamında mevcut yönetim tarafından oluşturulan listenin kazandığını belirterek, seçim sonrası ortaya çıkan 72 üyeli Kocaeli Sanayi Odası Meclisi’nin seçilen şirketler itibariyle Türkiye’nin en güçlü ‘oda meclisi’ olduğuna vurgu yaptı.
KOBİ’ler, orta büyüklükteki işletmeler ve Türkiye’nin önde gelen büyük sanayicilerinin yer aldığı KSO Oda Meclisi’nin sanayicileri temsil itibariyle dengeli bir dağılım gösterdiğine işaret eden Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu içinde yer alan 16 şirketin 19 üye ile temsil edilmesinin de Oda Meclisi’ne ayrı bir güç kattığına işaret etti.
Türkiye En Büyük 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde yer alan; Assan Alüminyum San. ve Tic. A.Ş., Diler Demir Çelik Endüstri ve Ticaret A.Ş., DYO Boya Fabrikaları San. ve Tic. A.Ş., Ford Otomotiv Sanayi A.Ş., Hasçelik San. ve Tic. A.Ş., İGSAŞ-İstanbul Gübre Sanayii A.Ş., Kartonsan Karton San. ve Tic. A.Ş., Namet Gıda San. ve Tic. A.Ş., Polisan Kansai Boya San. ve Tic. A.Ş., Ravago Petrokimya Üretim A.Ş., Sarkuysan Elektrolitik Bakır San. ve Tic. A.Ş., TÜPRAŞ-Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş., Yücel Boru ve Profil Endüstrisi A.Ş. KSO Oda Meclisi’nde birer üye ile, Çolakoğlu Metalurji A.Ş., Nuh Beton A.Ş., Öz-Ka Lastik ve Kauçuk San. Tic. A.Ş., ikişer üye ile yer aldılar.
KSO Oda Meclisi’nde yer alan bu kuruluşlar 75.1 milyon liralık net satışları, 7.5 milyar dolarlık ihracatları ile 500 Büyük Şirketin toplam net satışlarında yüzde 12.8, toplam ihracatlarında ise yüzde 13.7 paya sahipler.