DB Tarımsal Enerji’nin Ar-Ge projesi TAGEM’den destek aldı


KDB Tarımsal Enerji Tarımsal Projeler Ekibi tarafından geliştirilen “Bölgelere göre Biyodizele Uygun Ketencik Çeşit Adaylarının Belirlenmesi” konulu proje, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ar-Ge desteğine hak kazandı

“Bölgelere göre Biyodizele Uygun Ketencik Çeşit Adaylarının Belirlenmesi” konulu projenin imzalarını TAGEM Genel Müdürü Gazi Kaya ile DB Tarımsal Enerji Tarımsal Projeler Yöneticisi Nezih Suyaran attı. Proje ile biyodizele uygun, verimli ve kaliteli ketencik çeşit adaylarının belirlenmesi ve ülkemizin yağlı tohum ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor.
Türkiye’nin EPDK Biyodizel İşleme Lisansı’na sahip ilk tedarikçi firması DB Tarımsal Enerji, 2007 yılından bu yana sözleşmeli tarım faaliyetleri kapsamında yerli yağlı tohum üretiminin yaygınlaştırılması, nadasa bırakılmış toprakların yağlı tohum bitkileri ile yeniden yeşertilmesi ve yeni bitki türlerinin tarıma kazandırılması için çalışmalar gerçekleştiriyor. Tarımsal projeler ekibinin öncülüğünde Anadolu’nun pek çok bölgesinde çiftçiler ile bir araya geldiklerini dile getiren DB Tarımsal Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Borovalı, “Enerji tarımının ülkemize ekonomik ve stratejik katkı sağlaması için tarımsal alanda geliştirdiğimiz iş modelini her bölgemizde anlatmaya çalışıyoruz. Ketencik bitkisi, normal koşullarda 100-250 kg / dekar verim ve %37-42 yağ oranı ile hem yağ, hem de yem bitkisi olarak ülkemiz için değerli bir kaynak. DB Tarımsal Enerji Tarımsal Projeler Ekibinin geliştirdiği projenin hayata geçirilmesi ile sadece biyodizel sektöründe değil pek çok alanda ciddi kazanımlar sağlanacağına inanıyoruz” dedi.

– Selçuk Borovalı: Çiftçilere ek gelir kaynağı
Geliştirdikleri iş modeli ile sözleşmeli üretim yapan çiftçilere ek gelir kaynağı yaratılacağının altını çizen Selçuk Borovalı, ayrıca bu yolla sadece biyodizel sektörü için değil yağ sanayi ve yem sanayi içinde ciddi bir katma değer yaratılacağını ifade etti. 3 yıl sürdürülmesi planlanan proje ile Samsun, Ankara, Tokat ve Diyarbakır olmak üzere Türkiye’nin farklı bölgelerinde yer alan TAGEM’e bağlı enstitülerde, öne çıkan çeşit adayları enstitüler adına ortak tescil ettirilerek, tohumluk üretimi başlatılması ve bu yolla ülke genelinde ketencik ekiminin yaygınlık kazanması planlanıyor.